Історія закладів освіти Ірпінського регіону

Історія закладів освіти Ірпінського регіону

Зміст статті

Тече річка Ірпінь. На її берегах розташувалося чимало сіл та селищ і лише одне місто, що отримало назву від річки, Ірпінь. Своєрідними супутниками оточують його селища міського типу – Буча, Ворзель, Гостомель і Коцюбинське. Це і є наш край - Приірпіння.

У ньому проживає понад 78 тисяч  жителів, функціонує 33 заклади освіти всіх типів, де навчається понад 9,5 тисяч дітей і працює 1073 працівники, у тому числі 506 педагогів.

Про ранній період історії освіти у Приірпінні ми маємо дуже куці відомості: У 1909 році в селищі Ірпінь було відкрите народне училище; в 1913 році в с. Ворзель відкрита школа на 60 учнів; у 1918 році відкрита школа в с. Буча; у січні 1920 року при Ворзельському волревкомі був створений відділ народної освіти. На нього покладались обов’язки організації розбудови шкільної освіти у Ворзелі та селах, що входили до волості.

Поступово йшла розбудова шкільної мережі. З 1936-1939 рр. були відкриті та набули статусу середніх школи в селах Гостомель, Біличі, Буча та Ірпінь.

Напад німецьких загарбників перервав мирне життя, працю радянських людей та навчання дітей.

Для прикладу: випуск обпаленого війною 1941-го був пам’ятним в історії Ірпінської середньої школи. Атестат про середню освіту одержали в переддень війни 42 випускники. Серед них майже 2/3 - дівчата. Добровольцями на фронт пішли 28. Вони загинули і поховані в різних країнах світу. Смертю хоробрих під Києвом у 1941 році загинув В.Є.Адаменко - класний керівник героїчного 10-го класу. Всі вони були молодими, красивими, по справжньому любили свою Батьківщину, віддали за неї своє життя. Такі приклади непоодинокі. Про їх героїчні подвиги розповідається в Ірпінському краєзнавчому музеї, в шкільних залах та куточках Бойової слави, усних журналах “Вони навчалися в нашій школі”. Вічна їм пам’ять.

Після визволення краю від німецько-фашистських окупантів шкільні приміщення було полагоджено і навчання дітей відновлено. В Ірпені було відкрито класи з російською мовою навчання, які переросли в середню школу № 2.
У 1956 р. селищу Ірпеню надається статус міста районного підпорядкування, а в 1962 році - обласного підпорядкування.

У 1958 р. почав функціонувати перший у Приірпінні позашкільний заклад - дитячо-юнацька спортивна школа (директор Ярошенко В.С.), у    1961 р. відкрито вечірню школу (директор Тюрін Г.С.).
Першим завідуючим відділом народної освіти Приірпіння був Сидоренко І.З. (1962-1966 р.р.). Це був час становлення освіти міста Ірпеня.

У 1966-1979 р.р. відділ народної освіти м.Ірпеня очолював В.П.Кириленко, а в 1979-1986 р.р. - Н.Я.Балюк. Зусилля Кириленка В.П. були спрямовані на підбір та розстановку керівних кадрів. Вдалим було призначення на посаду директорів шкіл: Шевчука М.П. (школа № 8), Здаревської В.О. (школа № 2), Дворніка В.І. (школа № 6), Мізаріцького В.З. (школа № 4), Цілинко Г.Г. (школа № 10), Парчевського С.П. (школа № 1), Краковського Г.П. (школа № 7), Кіктєвої О.Ф. (школа-інтернат), Кондратюк Л.Г. (школа № 5). Керуючий склад відділу освіти в особі Колісного Г.І., Чабальової О.Г., Балюк Н.Я., Загороднього Г.С. в 60-70 роках забезпечував успішну реалізацію завдань держави в галузі народної освіти, де провідною ідеєю було виховання активної життєвої позиції підростаючого покоління.

За цей період були введені в дію нові середні школи № 9 та № 17 (у Бучі та Ірпені); здійснено добудови шкіл №№ 2,3,8,13; реконструйовані школи        №№ 1,6; введено в дію міжшкільний навчально-виробничий комбінат (директор Гречин А.В.); відкрито 11 дитячих садків на 2015 місць, засновано 3 позашкільні заклади на 1100 місць.

У 1967 році при відділі освіти створено методичний кабінет - центр науково-методичного забезпечення закладів освіти та підвищення кваліфікації педагогічних кадрів. Завідуючими методичним кабінетом були: Кирилюк Л.М., Гриценко Л.К., Шумейко В.О., Вакульська В.В., Шкарпітко Н.О. Упродовж 22 років сумлінно, добросовісно, з почуттям високої відповідальності працювала методистом кабінету Усенко М.Д.
Про рівень навчально-виховної та науково-методичної роботи того періоду можна судити з того, що середні школи №№ 17, 9, 5, 2 були опорними Київського обласного відділу народної освіти та занесені до картотеки ППД обласного інституту удосконалення вчителів, а ДЮСШ була учасником ВДНГ СРСР і нагороджена дипломом ІІІ ступеня за досягнення в спортивно-масовій та виховній роботі.

Особливого значення в цей період надавалось військово-патріотичному вихованню. У середніх школах №№ 5,9,13,17 були створені музеї Бойової Слави на цікавих та змістовних пошукових матеріалах загонів червоних слідопитів.
Перший у місті краєзнавчий музей був створений на базі середньої школи № 3 з ініціативи учителя історії Передерія О.М. Дані матеріали стали основною базою для організації та створення міського краєзнавчого музею.
У 1986-1988 р.р. завідуючим відділом освіти м.Ірпеня працював   Сінчук Я.Я., а в 1988 – 2006 р.р. відділ очолював Парчевський С.П. За цей час у Приірпінні побудовано п”ять шкіл (№№ 18, 14, 12, 13, 3) на 6100 учнівських місць, дошкільний заклад № 1 на 330 місць.

У Приірпінні з”явилися заклади нового типу - Ірпінська Українська гімназія (1993 р.), навчально-виховний комплекс «Школа-дитсадок» № 21 «Берізка» (1994 р.), “Школа здорової дитини” Центру позашкільної роботи (1998 р.), спеціалізована ЗОШ І-ІІІ ступенів художнього профілю № 1 ім.А.С.Макаренка (2000 р.), спеціалізована ЗОШ І-ІІІ ступенів № 12 з вивченням іноземних мов (школа лінгвістики) – (2001 р.), Коцюбинський гуманітарний ліцей (2001 р.). Створення цих закладів було необхідним для вирішення проблеми міста щодо задоволення запитів і потреб населення регіону, виховання та розвитку талановитих, обдарованих та здібних дітей.
З 01 січня  2007 року селищу Буча  було надано статус міста, і школи №№ 4, 7, 8, 9, гімназія,  школа-сад, дошкільні навчальні заклади №№ 7, 8, 23, 26 стали підпорядковані Бучанській міській раді. Ще раніше (у 1993 р.) Бучанська школа-інтернат стала навчальним закладом обласного підпорядкування.

У 2007-2010 р.р. відділ освіти м.Ірпеня очолював Туташинський В.І., а з лютого 2010 р. начальником відділу освіти Ірпінської міської ради є Маляренко Я.О.

З 2010 р. міський методичний кабінет одержав статус науково-методичного центру, який уже поспіль 28 років очолює Шкарпітко Н.О.

Першочерговою необхідністю в освіті міста стала комп’ютеризація навчально-виховного процесу, яка відкрила новий простір у використанні сучасних інформаційних технологій. Відділ освіти першим в області вийшов у всесвітню мережу Інтернет, створивши свій сайт; адреса сайту: www.osvita.irpin.com. Нині всі загальноосвітні, дошкільні та позашкільні навчальні заклади, науково-методичний центр мають можливість користування мережею Інтернет, мають власні потужні WEB-сайти.

У місті діє рейтингова система оцінювання діяльності педагогічних закладів за основними показниками навчально-виховної, науково-методичної та громадської діяльності, що сприяє розвитку та зростанню творчості, якісної та результативної роботи у кожному педагогічному колективі.

Багато славних випускників має освіта Приірпіння, які зайняті в різних галузях нашого життя: на виробництві, в освіті та науці, культурі та мистецтві.

Нинішнє покоління школярів міста - активні учасники Всеукраїнських учнівських олімпіад з базових дисциплін,  Малої академії наук, конкурсів дитячої творчості, спортивних змагань та ін. За останні 10 років понад 500 учнів міста стали призерами та переможцями обласних олімпіад, 16 з них - переможцями та призерами Всеукраїнських олімпіад.  За цим стоїть велика невтомна праця педагогів, тренерів, вихователів нашого міста.

Ми гордимося тим, що в освіті Приірпіння працювали:
- Валер”ян Підмогильний, український письменник; у 1921-1923 рр. у Ворзельській школі викладав українську мову та літературу;
- Бугайов О.І., доктор педагогічних наук, професор АПН України, автор підручників з фізики та астрономії для загальноосвітньої школи; 1956-1960 рр. - учитель фізики у загальноосвітній школі № 1 ім.А.С.Макаренка;
- Вашуленко М.С., доктор педагогічних наук, професор АПН України, академік, автор багатьох підручників для учнів початкових класів; 1964-1967 рр. - Бучанська школа-інтернат; 1969-1972 рр. - вчитель початкових класів та заступник директора школи з навчально-виховної роботи у загальноосвітній школі № 6;
- Оржехівська В.М., доктор педагогічних наук, професор АПН України, 1962-1966 рр. - загальноосвітня школа № 8, учитель початкових класів;
- Горбачук І.Т., доктор педагогічних наук, професор університету ім.Драгоманова, 1962-1967 рр. - учитель фізики загальноосвітньої школи № 3;
- Постовий В.Г. кандидат педагогічних наук, доцент АПН України, 1972-1974 рр. - учитель української мови та літератури, директор загальноосвітньої школи № 5;
- Бусел В.Т., головний редактор та керівник проекту “Великого тлумачного словника сучасної української мови” (2001 р.), багатьох підручників для загальноосвітніх шкіл та програм, директор видавництва “Перун” ; 1987-1988 рр. - учитель фізики та заступник директора з навчально-виховної роботи загальноосвітньої школи № 2.

За творчу, плідну працю завідуючому міським відділом народної освіти Кириленку В.П. було присвоєне почесне звання Заслужений учитель УРСР. Цього звання удостоєні також: Потєха Н.П. (ЗОШ № 5), Полічковська О.П. (ЗОШ № 17), Зінковська Л.Ф. (ЗОШ № 17), Мороз В.І. (ЗОШ № 18). Гордістю міста є: Герой Соціалістичної Праці Батюк К.П.(директор Бучанської школи-інтернату); кавалери Ордена Трудового Червоного Прапора: Горбань Н.І. (ЗОШ № 4), Демченко Г.В. (школа-інтернат); педагоги, нагороджені медаллю А.С.Макаренка: Парчевський С.П. (ЗОШ № 1), Майборода В.Г. (ЗОШ № 17), Вакульська В.В.(школа-інтернат).
Педагогічну естафету гідно прийняло покоління педагогів сьогодення. Ось уже 22 роки в місті проводиться конкурс “Учитель року”, в якому взяли участь 212 педагогів. Лауреатами Всеукраїнського конкурсу стали: Голікова Н.В. (ЗОШ № 4, 1998 р.); Петренко І.В. (ЗОШ № 14, 2000 р.), Городиська Л.Р. (ліцей, 2005 р.), Рубан С.А., Жовтан О.В. (СЗШ № 12, 2009, 2010 р.р..) Директори закладів освіти стали переможцями, призерами та лауреатами конкурсу “Кращий керівник закладу освіти Київщини”. Це: Антоненко В.С. (ЗОШ № 12), Вірченко К.О.(ЗОШ № 14), Захлюпаний В.М. (ЗОШ № 13), Тюріна Л.Г. (ЦПР), Осецька Л.Т. (ЦТДЮ), Рахімова Т.І. (ДНЗ № 18).
З 2007 р. навчальні заклади Приірпіння – постійні учасники Міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти»,  де Золоті медалі мають: ЗШ № 12, 13, відділ освіти, а Почесні дипломи – школи №№ 2, 3, 14, 18, ліцей, науково-методичний центр.

  • Популярні

  • Останні новини

Предложения партнеров

Канал не знайдено

Корисні посилання

  • Офіційний сайт Президента України
  • Офіційний сайт Верховної Ради України
  • Департамент освіти і науки КОДА
  • Київський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів
  • Електронна реєстрація в дошкільні навчальні заклади
  • Інститут інноваційних технологій і змісту освіти